4 października 2023 roku odbyło się seminarium „Dostępność szkół wyższych – wyzwania i perspektywy” organizowane w ramach projektu „UEK Dostępny dla wszystkich”.
Zapewnienie dostępności w szkołach wyższych jest ważnym zagadnieniem, na które uczelnie odpowiadają wdrażanymi programami, politykami i strategiami. Dlatego uczelnie, w tym Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, realizują szereg działań, których celem jest zapewnienie i wspieranie dostępności. Jednym z takich jest projekt „UEK Dostępny dla wszystkich”, w ramach którego zorganizowane zostało seminarium „Dostępność szkół wyższych – wyzwania i perspektywy”.
Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń na temat inkluzyjności, strategii, polityk oraz dobrych praktyk umożliwiających dostęp do edukacji osobom z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami edukacyjnymi a także do podzielenia się doświadczeniami z realizacji projektu.
Podczas wydarzenia, dr Monika Sady wygłaszając wystąpienie: Dostępność szkół wyższych – lessons learned z projektu „UEK Dostępny dla wszystkich” nie tylko wskazała na osiągnięte rezultaty, ale również opowiedziała o wyzwaniach związanych z implementacją podejmowanych działań (spowodowane m.in. pandemią COVID-19 oraz wybuchem wojny w Ukrainie). W ramach seminarium tematyka zapewniania dostępności została poruszona w ujęciu różnych perspektywy: dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek, prof. UEK, skoncentrowała się na nakreśleniu sytuacji z perspektywy opiekunów prawnych osób z niepełnosprawnościami a dr Wioleta Gałat poruszyła kwestię dbania o zdrowie psychiczne. Wymianie dobrych praktyk dotyczących wsparcia edukacyjnego osób z niepełnosprawnościami poświęcona była dyskusja panelowa prowadzona przez dr Agnieszkę Pacut, w której udział wzięli Gerard Banach (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej), dr Norbert Laurisz (Katedra Zarządzania Organizacjami Publicznymi UEK), dr inż. Mateusz Macałka (BON UEK), dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska, prof. UEK (Katedra Marketingu UEK), Ewa Szalewska (Heineken Global Shared Services).
Seminarium było jednym z zadań w ramach projektu „UEK dostępny dla wszystkich”, którego celem jest wsparcie zmian organizacyjnych, a także podnoszenie świadomości z zakresu niepełnosprawności, poprzez realizację działań mających na celu zwiększenie dostępności Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
mgr Kamila Pilch
Katedra Zarządzania
Organizacjami Publicznymi
Seminarium: Dostępność szkół wyższych – wyzwania i perspektywy.
Zapewnienie dostępności w szkołach wyższych jest ważnym zagadnieniem, na które uczelnie odpowiadają wdrażanymi programami, politykami i strategiami. Rozmowie na ten temat poświęcone będzie seminarium Dostępność szkół wyższych – wyzwania i perspektywy, które odbędzie się 04.10.2023 (środa) w godzinach 15:00-17:00 w sali senackiej w pawilonie G (G13).Wydarzenie stanowić będzie przestrzeń wymiany doświadczeń na temat inkluzywności, strategii, polityk oraz dobrych praktyk umożliwiających dostęp do edukacji osobom z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach spotkania zaplanowane są następujące wystąpienia:
- Dostępność szkół wyższych – lessons learned z projektu „UEK Dostępny dla wszystkich” – dr Monika Sady (Katedra Zarządzania Organizacjami Publicznymi UEK).
- Dostępność szkół wyższych dla osób z niepełnosprawnościami – perspektywa opiekunów prawnych – dr hab. Magdalena Małecka – Łyszczek, prof. UEK (Katedra Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Zamówień Publicznych UEK).
- Jak dbać o zdrowie psychiczne? – dr Wioleta Gałat (Katedra Zarządzania Organizacjami Publicznymi UEK).
- Dobre praktyki dotyczące wsparcia edukacyjnego osób z niepełnosprawnościami – dyskusja panelowa, prowadzenie
dr Agnieszka Pacut (Katedra Zarządzania Organizacjami Publicznymi UEK),paneliści: Dorota Kurbiel (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej),
dr Norbert Laurisz (Katedra Zarządzania Organizacjami Publicznymi UEK),
dr inż. Mateusz Macałka (BON UEK),
dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska, prof. UEK (Katedra Marketingu UEK),
Ewa Szalewska (Heineken Global Shared Services).
Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane uczestnictwem o wypełnienie formularza rejestracyjnego znajdującego się pod linkiem:
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „UEK Dostępny dla wszystkich”. Patronat nad wydarzeniem objął
JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK
oraz Dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej dr hab. Marcin Zawicki, prof. UEK.
Panel dyskusyjny „Profilaktyka zdrowia psychicznego”
24 listopada 2021 roku
Czym jest zdrowie? Jak je mierzyć? Dlaczego jest takie ważne? Co robić, aby być zdrowym? To przykładowe pytania, które zapewne każdy z nas zadawał sobie przynajmniej raz w życiu. Na wiele pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale można podjąć pewne działania, które przybliżą nas do odnalezienia prawdy.
Pomimo wielu pytań, które sobie stawiamy nie ulega jednak wątpliwości, że zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Każdy z nas wie, że należy odpowiednio dbać zarówno o swoją sprawność fizyczną, jak i psychiczną. Czas pandemii Covid-19 uświadomił nam, że zdrowie jest bezcenne i niezastąpione, a jednocześnie tak kruche. Od początku trwania pandemii, wiele aspektów naszego życia uległo zmianie i wydaje się, że już nigdy nie powróci na stare tory. Mnóstwo osób straciło pracę, pojawiły się problemy z dostępem do służby zdrowia oraz rehabilitacji. Skutki odczuwane są przez całe społeczeństwo, w tym również przez osoby z niepełnosprawnościami, których sytuacja w wyniku pandemii znacznie się pogorszyła.
W ramach projektu „UEK Dostępny dla wszystkich”, 24 listopada br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbył się panel dyskusyjny pt. „Profilaktyka zdrowia psychicznego”. Wydarzenie zostało zorganizowane dla całej społeczności naszej uczelni – zarówno dla pracowników administracyjnych, jak i naukowych oraz dla studentów i doktorantów. W panelu wzięli udział prelegenci, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnościami. Byli to:
- Psycholog z Centrum Wsparcia Psychologicznego – Urszula Stach;
- Psycholog – Aneta Sznajder;
- Reprezentant przedsiębiorstwa społecznego (Food&Life, Catering On Life) – Damian Orlof;
- Przedstawicielki Warsztatów Terapii Zajęciowej – Magdalena Gromada i Jolanta Janas.
Uroczystość została otwarta przez Jego Magnificencje dr hab. Stanisława Mazura, prof. UEK, który wygłosił mowę o potrzebie uświadamiania każdemu z nas zjawiska jakim jest niepełnosprawność.
Następnie głos zabrała dr hab. Małgorzata Adamska-Chudzińska, prof. UEK – Ekspert Centrum Wsparcia Psychologicznego (CWP). Przedstawiła wyniki badań dotyczące potrzeby wsparcia psychologicznego pośród społeczności naszej uczelni. Zebrane dane wskazują nie tylko na rosnącą potrzebę wsparcia psychologicznego, ale również uwypuklają najważniejsze problemy, które powodują, że rozmowa z psychologiem staje się coraz bardziej potrzebna. Studenci odpowiedzieli, że najbardziej dotkliwym dla nich problemem jest stres, zarówno w życiu prywatnym (74%), jak i na uczelni (69%). Badania prowadzone były w trakcie pandemii, zatem zaskoczeniem nie jest, że wskazany został również problem z utrzymaniem work life balance (61%), który w sytuacji edukacji zdalnej został całkowicie zaburzony. Niepokój budzą natomiast wskazania dotyczące problemów wynikających z relacji w grupie studenckiej (43%), a także z pracownikami uczelni (19%).
Identyfikując te problemy w pełni uzasadnionym staje się nie tylko prowadzenie wsparcia psychologicznego na uczelni, ale również wzmacnianie jego oddziaływania poprzez inicjatywy edukacyjne i świadomościowe. Centrum Wsparcia Psychologicznego funkcjonujące na UEK realizuje zadania związane z prowadzeniem konsultacji psychologicznych, a co szczególnie istotne konsultacje prowadzone są bezpłatnie. Rozmowa z psychologiem odbywa się zgodnie z zasadami poufności i dyskrecji, która jest zapewniona zarówno na konsultacjach stacjonarnych, jak i zdalnych. Ponadto konsultacje oferowane są również w języku angielskim, jak i rosyjskim. Aby zapisać się na konsultacje wystarczy napisać maila na adres: cwp@uek.krakow.pl.
Następnie głos zabrała psycholog Urszula Stach prowadząca obecnie konsultacje w ramach Centrum Wsparcia Psychologicznego. W swoim wystąpieniu przedstawiła podstawowe zasady profilaktyki zdrowia psychicznego. Szczególną uwagę zwróciła na wpływ stresu na nasz organizm oraz znaczenie emocji, które tak naprawdę kierują naszym życiem. Zatem świadomość w tym zakresie skłania do refleksji, że nieustannie musimy pracować nad swoimi emocjami i być ich świadomi. Tylko dzięki wsłuchaniu się w nasz organizm, zrozumieniu co się w nim dzieje i akceptacji tego stanu – będziemy mogli zrobić kolejny krok. Najważniejsze motto z wystąpienia Urszuli Stach brzmi: Mogę wybrać jakimi energiami posługuję się dla siebie. Uczestnicy panelu dyskusyjnego otrzymali także materiały dotyczące poziomów świadomości, literatury, z którą warto się zapoznać oraz treść Karty praw każdej jednostki ludzkiej.
W dalszej części panelu dyskusyjnego głos zabrała psycholog Aneta Sznajder. Opowiedziała o wpływie sytuacji traumatycznych na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Po krótce przedstawiła metody stosowane do radzenia sobie z takimi trudnymi doświadczeniami, a także przybliżyła tajniki swojej pracy w tym zakresie.
Kolejnym prelegentem, który zabrał głos był przedstawiciel przedsiębiorstwa społecznego Food & Life oraz Fundacji On Life – Damian Orlof, który przedstawił zjawisko niepełnosprawności od strony praktycznej. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to trudne zadanie jednak są osoby, które swój biznes chcą oprzeć dodatkowo na działalności społecznej i tak właśnie powstało przedsiębiorstwo społeczne nie działające dla osiągnięcia zysku, lecz pracujące na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Fundacja On Life oferuje usługi cateringowe i jak sami właściciele o niej piszą na swojej stronie internetowej: „Działamy z miłości do ludzi i pasji do kuchni przez co łączymy to, co uważamy za swój priorytet”. Damian Orlof przedstawił w jaki sposób pracuje się z osobami z niepełnosprawnością, a także opowiedział jakie są bariery zatrudniania takich osób, jak również jakie są zalety i czym jest praca dla osób z niepełnosprawnościami.
Zwieńczeniem uroczystości było wystąpienie przedstawicielek Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes” w Krakowie – Magdalena Gromada i Jolanta Janas. Warsztaty Terapii Zajęciowej są tworzone w celu pomocy osobom niepełnosprawnym, a dokładniej w celu zdobycia umiejętności, samodzielności i kwalifikacji potrzebnych do podjęcia zatrudnienia. Ponadto uczestnicy uczą się zaradności życiowej, codziennych czynności oraz przygotowania do życia społecznego (rehabilitacja zawodowa i społeczna) poprzez rozwój m.in. umiejętności podejmowania decyzji, sprawnego komunikowania się, bądź nauki pracy w grupie. Cechą wyróżniającą Warsztaty Terapii Zajęciowej jest to, że dla każdego z uczestników tworzony jest indywidualny program rehabilitacji, plan działań zajęć terapeutycznych oraz plan spodziewanych efektów. Prelegentki przybliżyły specyfikę rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. W zajęciach w terapii zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes” uczestniczy obecnie ok. 70 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Prelegentki opowiedziały również o negatywnym wpływie pandemii zarówno na osoby objęte rehabilitacją, ich rodziny, jak i pracowników warsztatów.
Panel dyskusyjny został zorganizowany w formule hybrydowej. Uczestniczyło w nim ok. 40 osób zdalnie oraz ok. 50 osób stacjonarnie. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużą aktywnością studentów, którzy z otwartością dzielili się swoimi doświadczeniami i problemami z którymi się spotykają. Zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie były zadawane pytania z obszaru niepełnosprawności, jak i wsparcia psychologicznego.
Bardzo serdecznie dziękujemy prelegentom oraz wszystkim uczestnikom panelu. Ogromne zaangażowanie uczestników pozwala wyciągnąć wnioski, że problematyka poruszana podczas panelu jest bardzo ważna, a rozwiązania praktyczne w tym zakresie są szczególnie istotne.
Agnieszka Bogunia
Wioleta Gałat
Zespół projektowy „UEK Dostępny dla Wszystkich”